Július 15.-én Pénteken és 16.-án Szombaton hétvégén megrendezésre került a Nemzetközi Funkcionális Fitnesz Szövetség, iF3 első Európa Bajnoksága. A rendezés jogát Olaszország nyerte meg és a gyönyörű Dél-olaszországi Monopoli városa adott otthont az eseménynek. A versenyt már az új iF3 szabályok szerint rendezték, a két órás formációban. A két órás formáció egy szakmai kifejezés, ami azt jelenti, hogy a hat fittségi teszt feladatot egymást követve két órán belül kell végrehajtania a versenyzőknek. Erre az új sportági lebonyolítási rendszerre legfőképpen sportunk Olimpiára jutásának a törekvése adta az indíttatást. A két óra egy rövidebb, látványosabb, tömörebb és ezáltal néző barátabb verziót kölcsönöz a funkcionális fitnesz sportnak. Így a közmédián keresztül néző nagy tömegeket is könnyebben elérjük, számukra a drukkolás élmánye jelentősen megnövekedik, és nagyobb átéléssel tudnak szurkolni hazai kedvenc versenyzőiknek.
Az idei Európa Bajnokságon Magyarország két versenyzővel is képviselte magát, mindkét (egyéni férfi felnőtt, egyéni női felnőtt) kategóriában. Ez azért fontos, mert a jelenlegi első bajnokságon limitált volt a kvóták és ezáltal az induló versenyzők száma is egy tíz fős kiválasztott mezőnyre korlátozódott. A kvótákat mennyiségét az országok az eddigi előző évek aktivitása alapján kapták kiosztásra és mivel Magyarország a Neffisz sportszövetségen keresztül 2020 óta minden évben indított versenyzőket az összes iF3 által rendezett nemzetközi versenyen, így két kvótát is kaptunk. Kiss András egyéni férfi felnőtt és Simon Réka egyéni női felnőtt kategóriában képviselte hazánkat.
A versenyzőknek az új tömbösített formáción és az ezáltal keletkezett intenzitáson túl, a versenyzőknek meg kellett küzdeni az olaszországi nyárral. A kánikula jellegű meleg forró párás, sós tengerparti levegő komoly fizikai kihívást jelentett még a személyzetnek is, nemhogy azoknak, akik a verseny tesztjeit is teljesítették. Vegyük végig a hat tesztfeladatot:
1. teszt – Állóképesség /Endurance/
Az első tesztfeladatban az állóképességi felmérés volt a cél, mindkét versenyzőnek egy 750 méteres tengeri úszás után egy 5000 méteres futást kellett teljesítenie időre, amelyen el volt helyezve tíz darab akadály is.
Ebben a tesztfeladatban Réka a negyedik helyen, András pedig a hatodik helyen futott be a célvonalba.
2. teszt – Erő /Strength/
A teljes ismétlésekhez:
5 ismétlés guggolásból fej fölé nyomással (thruster)
A súlyok minden körben növekednek:
1. kör: 80/45 kg
2. kör: 85/50 kg
3. kör: 90/55 kg
4. kör: 95/60 kg
5. forduló: 100/65 kg
6. kör: 105/70 kg
Ezután (45 mp pihenés után):
7. kör: Hajtson végre a lehető legtöbbet a gyakorlatból 30 másodperc alatt 110/75 kg-nál
Időkorlát: 8:00 perc
Így leírva rövid, ám de nagyon tömör erő tesztfeladat volt, a versenyzőknek itt már az erőkifejtésen túl a komoly hőséggel is meg kellett küzdeniük.
3. teszt – Saját testsúly /Bodyweight/
A legnagyobb össz ismétlésszám elérése a következő feladatsorból:
12 méteres kézenjárás (6 méteres szakaszok)
4 Burpee Bar Muscle up
24 méteres kézenjárás(12 méteres szakaszok)
8 Burpee Bar Muscle up
36 méteres kézenjárás (18 méteres szakaszok)
12 Burpee Bar Muscle up
12 Egylábas guggolás váltakozó lábakkal
4 Burpee Bar Muscle up
24 Egylábas guggolás váltakozó lábakkal
8 Burpee Bar Muscle up
36 Egylábas guggolás váltakozó lábakkal
12 Burpee Bar Muscle up
Időkorlát: 14:00 perc
4. teszt – Ügyesség /Skill/
Időre:
1-2-3-3-2-1 kötélmászás
1+(2-4-6-6-4-2) falra séta /Wall Walk/ + szigorú falra néző kézenállás
4-8-12-12-8-4 Zsámoly felett átugrás /Box Jump Over/ (75 cm/60 cm)
Időkorlát: 9:00 perc
5. teszt – Kevert tesztfeladat /Mixed/
Az összes ismétlés esetén 5 kör 3 perces munka és 1 perc pihenő:
Minden új 3 perces kör elején hajtson végre 2 kört:
8 Mell-rúd felhúzás
8/6 kalóriasor
8 Axel Bar Dead Emelés (85/55 kg)
A hátralévő időben:
Max váltakozó súlyzós akasztós szakítás (40/22,5 kg)
Időkorlát: 19:00
6. teszt – Teljesítmény /Power/
Itt a versenszőknek egy malac avagy angolul ‘pig’ nevű tárgyat kellett forgatniuk, amely egy fém keret. Ennek alapból is van egy komoly súlya, de a belső oldalai továbbá tölthetőek súlyzótárcsákkal. A férfiaké így 125 a hölgyeké pedig 105 Kg volt.
Időre:
3 forduló:
5 méteres tárgy
Sprint futás a kezdővonalig, majd vissza a tárgyhoz (körönként növekvő távolság)
3 kör teljesítése után:
15 méteres tárgy forgatás
Időkorlát: 19:00 perc
Összetettben András is és Réka is a hetedik helyen végzett, amely eredményre Mi kifejezetten büszkék vagyunk. Mindkét versenyző a legfiatalabb volt a saját mezőnyében, ezért a következő években jó esélyekkel lépnek majd fel, hiszen a tapasztalat idősebb versenyzőknek fognak majd számítani az elkövetkezendő években. Ez tökéletesen egybecseng a sportszövetségünk céljával is, ami pont az ilyen fiatal, tehetséges feltörekvő versenyzőket támogatja, hogy a jövőbeni szereplésük minél jobb legyen és pár év múlva sokszor lássuk őket a dobogón.
Mindkét versenyző írt egy egyéni élmény beszámolót a versenyről a saját közösségi média oldalán, amelyeket az alábbi linkre kattintva lehet megtekinteni:
Réka: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3190006034571825&id=100006873782728
András:
A részletes eredményeket az alábbi linken lehet megtekinteni: